Přihlášených týmů

15
 

Do I.Questu 2024 zbývá

Poslední komentáře

Část první - reportáž ze závodu

Jelikož na těch pár šifrovačkách, které jsme jako tým absolvovali, jsme nezřídka zápasili s papírovou mapou, šifrovačka využívající GPS navigaci pro nás byla jasná volba. K našemu čtyřčlenému komandu z Blavy jsme získali ještě člověka znalého jižních Čech a mohli jsme se připravovat na den D.

K přepravě jsme zvolili 2 osobní auta, ne tak z důvodů taktických (stejně jsme jezdili většinu času v závěsu) jako spíš praktických. Do Fabie 5 lidí včetně dvoumetrového řidiče prostě nenaskládáte. Z další výzbroje jsme pak zvolili 2 laptopy, jeden měnič na jejich napájení z autobaterie, navigaci, UV světlo. Jako lehkým problémem se ukázalo připojení na internet. Česká část týmu nevlastní chytrý telefon vůbec, slovenská zase nepoužívá data v mobilu, zvláště pak na dálném západě. Plán byl použít českou SIM s jednorázově aktivovanými daty v slovenském smartfonu. Výbavu doplnila dvojice PMR vysílaček.

V pátek po třetí hodině vyrazila první posádka směr Brno vyzvednout pátého člena, posádka druhého týmu vyrazila přibližně o hodinu později přes Rakousko. Cesta přes Rakousko, pokud je mi známo, proběhla bez potíží. Ne tak cesta severní stranou. Protože jsme neměli elektronickou navigaci ani autoatlas, byli jsme odkázáni na dopravní značení a vytisknutou mapu trasy velikosti A4 z google maps. Vymotávání z Brna nám mělo být varováním. Rozkopaná D1 nám nemohla zkazit náladu a vesele jsme mířili směr Humpolec. Tu ceduli přece nemůžeme minout. Ukázalo se, že můzeme. Na bouřku se schylovalo už delší dobu, ale když přišla, stálo to za to. Stěrače nestíhaly nápor vody a viditelnost se snížila na rozmazaných 20m. Průtrž netrvala dlouho, odhadem 10 minut během kterých se ale stihlo ochladit o dobrých 10°C. Když jsme zase viděli na cestu, zrychlili jsme a dál vyhlíželi sjezd na Humpolec. Zmenšující se vzdálenost ku Praze nás lehce znejistěla, a když jsme viděli, že další sjezd je na Čachtice, navigátor z té vytištěné A4 poznal, že už jsme Humpolec prošvihli. Nevadí, na příštím sjezdu opustíme dálnici a dokonvergujeme k plánované trase, koneckonců Čachtice ješte v našem výřezu mapy máme. Sjezd na Čachtice byl ovšem intenzivně rekonstruován, takže po spojení do jednoho pruhu jsme mezeru dvou chybějících kuželů nezaznamenali a pokračovali vesele dál. Další sjezd to jistí. Na dalším sjezdu ale navigátor prohlásil, že tohle už je pro něj terra incognita a po chvíli tápání mimo dálnici jsme se opět na D1 vrátili, tentokrát směr Brno. Zbytek cesty pak probíhal sice bez větších komplikací, ale lehká nejistota zůstávala. Už abychom se zavěsili za vedoucí vozidlo s GPS.
 V Budějovicích jsme rozchodili internet v mobilu (uff), ověřili, že posádka druhého vozu dorazila do blízkosti startu (plán spát na startu kvůli zápachu hnoje přehodnotili a přesunuli se k blízké vlakové zastávce, kde nocovali v nějakém parčíku) a šli se prospat. Raní vstávání mě teda osobně připravilo o všechen elán, měl jsem pocit, že spím i po tom litru (!) energeťáků, co jsem vypil. Ve Vodňanech ještě následoval krátký zmatek způsobený objížďkou (naše cesty prostě ze zásady nemůžou probíhat hladce) a přibližně v 5:15 jsme dorazili na start. Našli jsme druhou část týmu, naladili vysílačky a čekalo nás první příjemné překvapení dne. Přímo na startu nachystaná snídaně, čerstvé rohlíky, křepelčí vajíčka, jahodová marmeláda, fantazie. Jen proč jsme se nacpali už doma?! Nevím kolik toho organizátorům zbylo, ale jestli dost, tak příště avizujte snídani na místě a přijedeme hladoví :D

Poznámka RIKa: Občerstvení jsme avizovali, viz. zde: Uvedli jsme ho jako "drobné pohoštění v místě startu a v místě cíle", protože v době zveřejnění bližších informací jsme ještě nevědli, jak se to podaří zorganizovat.

Ještě před příletem letadla jsme se stihli navzájem poztrácet, takže plavce jsme vybírali v době, kdy akčnější týmy už mohly vyrážet směr Písek. Po vylovení lahve jsme se trochu zkonsolidovali, místo Kulovatý Vrch vyluštili HULO˽ATY˽RCH a po vygooglení básničky mezi posledními vyrazili taky. Hledání domovních znamení jsme možná mohli pojmout systematičtěji. Sice jsme našli mapku, kde jich pár bylo vyznačených, ale domorodci nám příliš nepomohli a tak jsme našli jen ty jednodušší přímo v centru.

Procházkou po rozpalujícím se městě jsme strávili dost času, takže když jsme po návratu k autům začali luštit bludiště, už se pomalu blížil deadline. Vnímal jsem ho jako vykoupení, protože slepé uličky se smysluplnými řetězci písmen mě už slušně frustrovaly :D

K modlitbě v Modlešovicích jsme dorazili po nápovědě bez potíží, horší to bylo s nalezením checkpointu. Vyslali jsme vpřed komando s elektronikou a snažili se přijít na kloub opakujícím se sekvencím z nápovědných šifer. Tímto jsme během dne strávili ještě dost času, ale netřeba dodávat, že bez metadata z mp3 to byla marná snaha. Příště budeme paranoidnější a nebudeme si mp3 a videa přehrávat pouze na telefonu… Zatímco nás ve stínku žraly hovada, technická sekce marně zkoumala sochu na všech vlnových délkách. Až další tým, který na místo dorazil při zoufalém opakovaném pokusu zachytil BT maják. Nevím, jestli ostatní týmy chytili maják na první pokus. Navigace s liškou vyžaduje trochu praxe, já jsem ve Skočicích určil směr pouze jako výseč 120°. Naštěsti jsem byl řidič a ne radista. Ten směr určoval přesněji a tak jsme postupně popojížděli a snažili se by-oko triangulovat (v autě byla liška hluchá, což jsme podle traileru poněkud nečekali). Mezitím jsme upřesnili mincovní šifru na autorské řešení a vzhledem k blížícímu se deadlinu jsem chtěl využít čas a vyzvednout minci. Radista ovšem vzal svoje poslání jako výzvu dne a tak jsme se rozdělili. Dvojčlenná osádka hledala vysílač a zbylí 3 členové vyzvedli nápovědu. Lišku nakonec zřejmě pár minut před limitem našli a poslali nám MMS s nafoceným kódem. Náš smartfone samozřejmě neumí přijímat MMS, takže jsme se polohu včelí šifry dozvěděli až z webového rozhraní. Musíme na té technice ještě zapracovat…

Šifru s včelou zpětně hodnotíme jako velmi pěknou, i když během soutěže se nám nepodařilo vygooglit, jak si včely předávají vzdálenost a tak jsme po návštěvě České včely v blízkém Protivíně a zavržení největšího včelína v republice v Krušlově, po vypršení času obdrželi GPS a po vyzvednutí v blízkem lesíku básničku. Mezitím se střídavě dva členové týmu snažili vyzrát na krávy. S odstupem času ti, kteří do ohrady šli, hodnotí úkol jako pěknou blbost a ti co do ohrady nešli jako pěkný nápad :D Význam básničky jsme interpretovali správně, ale najít konkrétního císaře, který se měl stát biskupem a konkretní slepou světici se nám moc nedařilo. Naštěstí se poprvé projevila Mišova genialita, kdy zadal správná klíčova slova a mohli jsme vyrazit ke kostelíku.

Z nápovědy a legendy pojící se s místem jsme nabyli skálopevného přesvědčení, že je třeba najít něco, co je běžně neviditelné, tedy použít UV lampu, kterou s sebou od začátku taháme. Prosvítili jsme studánku ze všech úhlů, posléze i kostelík a nikde nic. Kamínky s kódem jsme našli až když jsem začal v ledově vodě hledat brailovo písmo. No, skoro to tak bylo (: Poslech ruštiny a divný plánek jsme rychle zhodnotili tak, že do hrobu si nápovědy nevezmem a po chvíli jsme tak vyráželi směr Bechyně, s tím, že co je to první rozptyl dohledáme za jízdy. Zákaz vjezdu s výjimkou pro účastníky soutěže nás pak dovedl k hangárům. Vložku s morseovkou jsme úplně nepochopili, následující šifra ale byla kouzelná. Hledání obrázku v jinak nedostupném areálu hodnotili všichni členové týmu jako jeden z nejlepších bodů soutěže. Sestavení trojic jsme provedli správně, bryskně určili šestnáctkovou soustavu a pak půl hodiny zatvrdli na tom, že neumíme sečíst tři čísla… Jakoby to nestačilo, po odpálení výbušné krabičky jsme vylovili kruhový žeton a zbytek vyhodnotili jako nepodstatný. Jeden člen se dokonce prohrabal konfetami, ale bez úspěchu. Organizátor na nás naštěstí byl hodný a dokopal nás k opětovnému prozkoumání krabičky. S informaci o písmenkách VELKY PODET jsme doběhli za zbytkem týmu, který mezitím luštil žeton u aut. V této chvíli nás ale opět zradila technika, kdy se naše jediné mobilní připojení zpomalilo na rychlost vytáčené linky před deseti lety. Na odpověď googlu čekal člověk několik minut a správnou přesmyčku se nám nedařilo najít. Dokonce ani nápověda v podobě fotky sousoší nám nepomohla. Naštěstí Mišo nezklamal a opět zadal správně klíčové slovo a Velký Depot byl identifikován. Od té chvíle jsme ho podezdřívali, že trasu soutěže zná předem.

Čas soutěže se krátil, takže u sousoší jsme se jen otočili, načetli pod UV kód a rovnou lupli poslední nápovědu. Zbývalo nám asi 20 minut do konce soutěže, tak jsme zadali do GPS směr Dívčice a za jízdy se snažili najít zbylé dvě vesnice pro geometrickou konstrukci. Internet se ale nezrychlil, takže to bylo poněkud obtížné. Nakonec jsme našli i část obce Pěkná někde na Šumavě a přibližně určili, kde je poslední stanoviště. 21. hodina nás však zastihla na cestě, takže jsme plynule přešli na kurz autokemp a guláš. Díky guláši a snídani nám tak zbyla většina jídla, kterou jsme si s sebou táhli.

Soutěž hodnotíme vysoce kladně, jedinými zápory byla hovada, která nás sežrala na startu a u Modlešovic, to že jsme dopředu nevěděli kolik jídla dostaneme a lehké rozčarování z papírku mezi konfetami, kdy člověk lehce sklouzne k luštění něčeho, co vůbec není šifra. Naopak, velmi se nám jako začátečníkům líbil systém nápověd, který zajistil, že jsme dojeli téměř do cíle a přitom nedával nápovědy příliš brzy. Obecně se soutěž lišila od klasických šifrovacích her různými netradičními úkoly (liška) a zároveň se člověk podíval na zajímavá místa (vojenský prostor). Speciálně akční úvod s letadlem a shazováním PETek do rybníka nás velmi zaujal, oceňujeme, že jste šli do rizika takové akce. Velmi pěkná byla i včela, která brala do úvahy pohyb slunce po obloze, opět respekt, že se vám s tím chtělo vyrábět.

Nájezd jsme odhadli na 250 km, spotřeba toho zpropadeného trojválce i s klimatizací nepřekročila 6l/100km, což mě osobně překvapilo. Druhé přibližovadlo mělo spotřebu kolem 6.7l/100km. Těšíme se na přístí ročník, do kterého si bereme ponaučení zajistit spolehlivý internet, ideálně asi i záložní.

Část druhá - Analýza traileru

A) TRAILER (pro originální verzi klikněte zde:)

00:01 – Mraky ze seriálu The Simpsons a zvuk fučícího větru; později přibude jméno soutěže
00:12 – Na pozadí foto egyptské sochy – nejspíš bůh Osiris (= Usir); fotka je záhy překryta značkou, která v elementární symbolice znázorňuje vzduch.

Osiris
WIKI: „V pozdní rozvinuté podobě svého kultu je bohem plodnosti, úrody a současně bohem zemřelých – vzkříšeným vítězem nad smrtí a králem podsvětní říše, kde mohou zemřelí žít věčným životem.“ 

Viz také nějaká omáčka (legendy): https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDtus_o_Usirovi

00:15 – Značka zůstává, mění se obrázek – teď je tam nějaká okřídlená bohyně s ptákem. To by mohla být Osirisova žena Eset (= Isis), případně nějaký její ekvivalent – např. řecká Demeter? Jinak okřídlených bohyň bylo více, třeba Éos – řecká bohyně červánků apod., ale ta to asi nebude.

Isis
WIKI: „Tato bohyně byla nejvíce uctívanou bohyní starých Egypťanů…“ Spíše univerzální, osobní/kosmická bohyně. Převzali ji samozřejmě i do antiky. „Podle rozšířených, ale prozatím nedoložených názorů je Eset (resp. Isis) - matka Hora předobrazem Marie jako madony.“ O.o

00:17 – Značka stále stejná, na pozadí obrázek nejspíš dalšího boha. Mohl by to být např. řecký bůh severního větru Boreás, ale třeba i nějaký jiný. Možná i Zeus (obecně bůh nebes, počasí…) nebo něco podobného?

00:19 – Symbol vzduchu jakožto elementu je v rychlém sledu překryt symboly:

  1. Jiný symbol elementu vzduchu. Celkem hojně užívaný – asi Keltové aj.
     
  2. Jen další symbol pro vzduch… Tentokrát tuším z nějakého Lego universu „Matoran“ O.o
     
  3. Tradiční čínský symbol pro element vzduchu.

      4. Opět symbol vzduchu – tentokrát asi z univerza nějaké hry „Skylanders“.

 

00:20 – Videjko – nějaká dlouhá alej kolem pole. Týpek se snaží přehodit přes větev na stromě klubko drátu. Předpokládám, že má sloužit jako anténa?

00:27 – Nějaká bouda u cesty, na které je zelená turistická značka. Mě to přijde jako styl boudy, které si staví rybáři na různé bazmeky na hrázích rybníků. Charakter cesty by tomu, že se jedná o hráz rybníka, odpovídal. Rybníků je v herním území spousta, jsme v J. Čechách, že :)

00:34 – Jízda autem mezi poli. Menší silnice bez středové čáry, tj. III. třída. Rovná – ubíhá do daleka :)

00:41 – Holub sedící na drátě :) Volně v přírodě.

00:42 – Včelí aktivita v dřevěném úlu.

00:44 – Sova. Konkrétně tedy výr velký. Je ovšem za plotem – čili se jedná o nějaký zájmový chov, případně záchranou stanici, nebo i ZOO apod.

Mohlo by jít o záchrannou stanici Makov (http://www.makov.cz/?action=uvod). Je to poblíž Písku, viz http://mapy.cz/zakladni?x=14.1056280&y=49.3649383&z=15&l=0&q=makov. Je to nejspíš jediná záchranná stanice široko daleko a výra tam mají.

00:46 – Zase včely. Tentokrát lezoucí po medové plástvi.

00:48 – Dva týpci. Jeden něco poslouchá na sluchátkách připojených na divný bazmek nejspíš vlastní konstrukce; druhý žere sušenky a blbě čumí. Jsou venku mezi poli. Dojeli tam autem.

00:51 – Záběr na nějaký památeční kámen, pomník, whatever. Na patě té věci je značka „MD/2006“? Vzal bych to přes google obrázky (já tady teď nemůžu);-)

00:54 – Už zase vyhazují ten drát na strom.

00:59 – Opět nějaká včelka. Detail.

01:01 – Záběr z dálky přes pole na pastvinu s kravami.

01:03 – Záběry asi z nějaké věže řídící letový provoz. Co se týče letišť, tak pokud vím, tak letiště je hned u Písku a pak snad už jen voj. u Bechyně. Mapa ještě říká, že snad něco u Strakonic, ale tím bych si nebyl tak jistý.

01:08 – Záběr zase z auta. Někam jedou alejí a typ při tom poslouchá ten svůj bazmek na sluchátkách.

01:15 – Záběr na větší rybník. Přijde mi divný – buď je vypuštěný, anebo je to spíš točené v zimě?!

01:19 – Dva týpci v modrých košilích a kravatách se sluchátky na uších se baví. Jeden povídá: Are we gonna speak Russian? A druhý na to: Yes… Řekl bych, že jsou to dva piloti a sedí v nějakém letadle. Bude to z nějakého staršího filmu, možná stejně jako ten prostřih z „řídicí věže“. Otázka do pléna: máme k dispozici rusko/český & česko/ruský slovník? Umí někdo azbuku, nebo rovnou rusky?;-)

01:22 – Záběr z auta. Přijedou na nějakou větší křižovatku ve tvaru T. Dají přednost a jedou doleva. Na nové (hlavní) cestě už je dělicí čára, tj. asi silnice II. třídy.

01:29 – Borci ukazují, jak bastlili něco z Mercuru. Co, to naprosto nemám šajn. Ví někdo?

01:37 – Záběry z auta ve městě. Něco většího, ale co, netuším.

01:41 – Do záběru přibude obrázek ženy. Následně nějakého zlatého žetonu s rýhou uprostřed.  Ten se pak změní na otazník, aby se následně změnil v symbol čehosi. Žena pak následována symbolem zmizí. O.o

01:49 – Zase to bastlení z merkuru.

01:52 – Albert Einstein.

01:56 – Jedna z těch věcí, co zbastlili, v provozu. Netuším, co to dělá a proč O.o

02:09 – Výstražný symbol „nebezpečí exploze“.

02:13 – Stará česká mince. Konkrétně jde o velký denár knížete Oldřicha (1012-1033) s opisem: ODALRICUS DUX.

02:16 – Tak od toho jste tu vy chlapci;-)

02:20 – Zase ten bazmek, co s ním chodil a poslouchal. Vím já? Možná by se dalo najít něco na jejich radioamatérských stránkách? Pochybuju, že to sestrojil kvůli šifrovačce. Spíš už to měli v šuplíku a teď to jen použili.

02:41 – Scéna z filmu 5. element :) „We’ re not gonna make it“ říká mladý padavan, učedník elementálního kněze. My to ale dáme!

B) Žblepty (Pro orginální dokument klikněte zde:)

Ahoj!

    Mno… Pokud přijmu hypotézu, že mapa je ve tvaru trojúhelníku překříženého druhým myšleným trojúhelníkem v horní 1/3, které by dohromady tvořily hypotetický šestiúhelník, respektive „magický symbol“ známý jako Šalamounova pečeť apod., pak se samozřejmě musíme zamyslet nad tím, proč organizátoři zvolili právě takovýto formát a rovněž proč zvolili zrovna tento výsek mapy a ne zrovna výsek třeba o 5 km posunutý na východ apod.

    Myslím, že Odpověď je třeba hledat v krajinné geometrii. Hra je založena na hledání a navštěvování konkrétních míst v dané mapě, přičemž z minulých ročníků víme, že některá místa jsou volena víceméně náhodně (typu strom v nějakém zalesněném údolí) i velmi účelově (např. medvědárium na Konopišti apod.). Patrná je přirozeně tendence sekat tam významná místa na základě jednak jejich atraktivity, jednak hl. historické souvislosti. Je jasné, že zatímco místa prvního typu je možné umístit v mapě téměř kamkoli, místa druhého typu jsou unikátní a pevně daná. Umístění výseku mapy a jeho parametry se tedy musí řídit druhou skupinou a mělo by existovat několik – asi minimálně 2 body, které konkrétní umístění ospravedlní.

    Pokud si vezmeme náš trojúhelník, myslím, že z jeho pozice v obrazci vyplývají 3 význačné body. Za prvé jsou to dva body, kde dochází k protnutí s druhým trojúhelníkem, které se oba nacházejí na jižní základně trojúhelníku; za druhé se pak jedná o geometrický střed obrazce. Pokud jde o první dva body, myslím, že nemůže být náhoda, že:
a)    První bod se nachází v obci Husinec, tj. rodišti mistra Jana Husa, který letos (před pár dny, že ano) oslavil výročí 600 let od svého upálení.
b)    Druhý bod se nachází v obci Hluboká nad Vltavou, což je historicky/turisticky velmi významné město především s krásným zámkem, ale i dalšími historickými památkami jako např. zámek Ohrada, židovský hřbitov a židovské ghetto a další.
c)    Střed obrazce se nachází v lese poblíž Písku – viz jeden z mých předchozích mailů. Pokud vím, pořadatelé pocházejí z Písku, což považuji za přilehčující okolnost.
    Čili já za sebe můžu říct, že hypotézu není možné na základě dostupných informací zamítnout a já osobně se s ní silně ztotožňuji.
    Jinak ještě dodám, že na Hluboké je také menší (ale moc pěkná) ZOO, kde mají rovněž výra velkého (dle stránek ZOO ale na žádné z fotek není za ním pletivo – je tam jen jakási zeď). Pak bych taky chtěl poukázat na to, že ta Šalamounova pečeť, o které se tady pořád bavíme, opravdu může být snadno zaměněna za židovskou (Davidovu) hvězdu – v takovém případě má svou značku také v každé turistické mapě – označuje židovské objekty, tedy převážně hřbitovy, případně synagogy (!).

PS: zjistil jsem, co by snad mohly znamenat ty včely z traileru. V herním území, konkrétně obci Krušlov, se nalézá moc pěkný dřevěný včelín (největší v ČR). Možno si o něm něco přečíst např. zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kru%C5%A1lov

Z

C) Ulice Harantova (Pro originální soubor klikněte zde:)

Převzato z: http://www.charitapi.eu/pisek/HB_Harantova.php?gCat=0
Harantova
(Budějovické Předměstí)
Ulice spojující Budějovickou ulici s Mírovým náměstím se nazývá Harantova. S jejím pojmenováním to ovšem nebylo zdaleka tak jednoduché. První domy zde vznikly v části mezi dnešními hostinci 'Na Zlaté studánce' a 'U Jiřího z Poděbrad' již na přelomu 19. a 20. století. Ulice, vytyčená z Mírového náměstí (tehdy ještě ovšem bez názvu) k Roháčově ulici, byla pojmenována na schůzi obecního zastupitelstva 3. února 1900 po Jiřím z Poděbrad (* 1420 - † 1471, český král a obratný diplomat, zasloužil se o stabilizaci poměrů v Čechách po husitských válkách a upevnil mezinárodní postavení českého státu).

Když nedlouho poté pokračovala výstavba dále jižním směrem, byl prostor mezi Roháčovou a Budějovickou ulicí nazván 19. října 1907 ulicí Harantovou. Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, český šlechtic, učenec, cestovatel, spisovatel, básník a hudebník, se narodil v roce 1564. Byl předobrazem renesančního člověka - humanisty. Za protihabsburské vystoupení na počátku třicetileté války, kdy nařídil ostřelovat císařovo sídlo ve Vídni, byl popraven na Staroměstském náměstí 21. června 1621.

13. ledna 1967 byly obě ulice sloučeny pod jeden název třída 9. května (na památku osvobození Prahy Rudou armádou 9. května 1945 - tento den se tehdy slavil jako státní svátek). V té době byl ve hře i název třída Osvobození.

Na žádost občanů městská rada 19. prosince 1991 název zrušila a celé ulici se dostalo jedno ze dvou původních jmen - Harantova, a to i přes protesty obyvatel bývalé ulice Jiřího z Poděbrad.

8. května 1975 odhalili na upraveném prostranství před restaurací Olympie, kde dříve stála benzínová pumpa, pomník československého prezidenta Klementa Gottwalda, dílo národního umělce Břetislava Bendy, rodáka z Líšnice u Milevska. Na počátku roku 1990 byl pomník z podstavce odstraněn. Původně měl být zachován jako doklad doby, ale v roce 1993 souhlasila městská rada s jeho rozlitím. Materiál byl městem věnován na vytvoření pomníku lidických dětí.

V domě čp. 1007, v bývalé ulici Jiřího z Poděbrad, se od osvobození až do roku 1963, kdy byla přestěhována do domu "U Koulí", nacházela Městská hudební škola.

---
O Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic je možno se dočíst na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kry%C5%A1tof_Harant_z_Pol%C5%BEic_a_Bezdru%C5%BEic

D) Ending (pro originální soubor klikněte zde:)

Aby náhodou neupadlo v zapomnění, souvislost parašutistů v posledních okamžicích videa může být podle:
http://ceskobudejovicky.denik.cz/z-regionu/parasutista-josef-gabcik-se-ucil-remeslu-v-jiznich-cechach-20130618.html
s Kovářovem nebo Kostelcem nad Vltavou.

 

Přihlášení

Seznam galerií